Hektičnost moderní doby si vybírá daň nejen na našem zdraví, ale i na našem spánku. Přitom je prokázáno, že kvalita spánku má výrazný vliv na naše zdraví i psychickou pohodu. Lidé, kteří dobře spí, lépe zvládají stres a náročné situace. Lépe také přijímají vitamíny a minerály ze stravy a rychleji se uzdravují.

Existuje řada tipů, jak kvalitní spánek podpořit, a jedním z nich je i návštěva sauny.

Jak sauna ovlivňuje tělo

Během saunování je tělo vystaveno vyšší teplotě než je pro něj obvyklé. Tělo na tento podnět reaguje zvýšením srdeční aktivity, rozšířením cév pro lepší průchod krve a pocením. Zároveň začne uvolňovat hormony endorfin a melatonin. Endorfin přirozeně navozuje pocit štěstí a melatonin je spánkový hormon. Lidé s vyšším vyplavováním melatoninu mají lepší a kvalitnější spánek. Právě návštěvou sauny podpoříte jeho tvorbu a vyplavování do krevního oběhu. Melatonin je zodpovědný za snadné usínání.

Samotné saunování je pro tělo náročný proces a vyvolává únavu. Ve spojení s tvorbou melatoninu pak funguje jako uspávací prostředek.

Jak mít lepší spánek díky sauně

Vzhledem k tomu, jak na saunování reaguje naše tělo, můžeme pro dosáhnutí lepšího spánku postupovat podle jednoduchého schématu. Dopřejte si saunu minimálně jednou týdně a to nejdéle 90 minut před ulehnutím (ideálně by to mělo být 15 minut, ovšem je jasné, že ne každý má luxus sauny v nejbližším okolí).

Samotné saunování zaměřené na zlepšení spánku by se mělo skládat ze zhruba tří saunových cyklů. Saunovým cyklem rozumíme návštěvu samotné saunové místnosti, posléze ochlazení a následný odpočinek. Těm, kdo na saunu nejsou zvyklí, možná budou stačit už dva cykly, aby pocítili zvětšující se ospalost. Saunoví mistři nedoporučují více jak šest cyklů při návštěvě saunového zařízení, abyste zbytečně nepřetěžovali svůj organismus a nedosáhli spíše opačného účinku.

Pravděpodobně již první noc po saunování se vám bude spát lépe, účinky však budou samozřejmě s časem odeznívat, proto se hodí návštěvy saun opakovat v pravidelných intervalech.

 Tímto systémem si pomůžete k lepšímu a vydatnějšímu spánku a zdravějšímu životu.

Jako důležitou připomínku je třeba uvést dodržování aktivnějšího pitného režimu. Pocením v sauně ztrácíte vodu a minerály a ty je třeba doplnit například neperlivou minerální vodou.

Sauna Brno - Rysso.cz

Další přínosy sauny

Kromě zlepšení spánku, sauna také pomáhá s prevencí kardiovaskulárních onemocnění, uvolňuje svaly, posiluje imunitní systém, detoxikuje organismus, zlepšuje odolnost dýchacích cest a zmenšuje bolesti u žen při menopauze.

Vědecký výzkum prokázal, že pravidelné návštěvy sauny pomáhají také proti chronické únavě a s ní spojeným depresím a úzkostem.

Pamatujte však na to, že pokud již máte nějaké zdravotní potíže, či jste těhotná, raději návštěvu sauny nejprve konzultujte se svým osobním lékařem.

V každém případě, pokud si chcete užít saunu jen pro sebe, vyzkoušejte naše privátní wellness Rysso, ve kterém si můžete užít nejen saunu, ale i hydromasážní vanu a ničím nerušený odpočinek.