Chcete vyzkoušet saunování, ale nejste si jistí, co čekat, a jak vlastně návštěva sauny probíhá? Rádi vás tímto procesem krok za krokem provedeme.

Hned na úvod je potřeba si říci, že saunování není nijak složité. Vaším cílem by měl být v první řadě příjemný zážitek a uvolnění. Pravidelná návštěva sauny také upevňuje zdraví vašeho organismu a povzbuzuje duševní pohodu. Proto určitě neváhejte, přečtěte si následujících pár rad a vyrazte prozkoumat svět saunování.

Co dělat před návštěvou sauny

Před návštěvou sauny byste neměli konzumovat těžká a mastná jídla a pít alkohol. Vaše tělo bude vystaveno určité zátěži, a proto se také nedoporučuje před saunováním příliš sportovat. Nepoužívejte make-up, a také si na sobě neponechejte šperky. Na návštěvu sauny si vyhraďte alespoň dvě hodiny, ať nemusíte nikam spěchat.

Co si s sebou vzít do sauny

Do naprosté většiny saunových míst si s sebou nemusíte brát nic. Na místě byste měli vždy obdržet ručník a prostěradlo. Kvalitní wellness studia mívají k dispozici také kosmetiku pro následnou hygienu a pitnou vodu, abyste se mohli kdykoliv osvěžit a doplnit tekutiny. Není to ovšem pravidlem, a proto doporučujeme mít s sebou alespoň lahev s vodou.

Co dělat poprvé v sauně

Při první návštěvě sauny rozhodně nepřepínejte své možnosti. Vyberte si saunu s nižší teplotou a postupně se propracujte k těm teplejším. Využívejte vždy nižší lavice, tam je totiž nižší teplota.

Buďte v sauně vždy tak dlouho, jak je vám to příjemné. Pokud vám stačí 3 minuty, je to zcela v pořádku, a neváhejte odejít. Při ochlazování není nutné na sebe rovnou vylévat ledovou vodu. Klidně postačí, když na se osprchujete vlažnou vodou.

Také si nezapomeňte mezi jednotlivými vstupy do sauny alespoň chvíli odpočinout.

Jak probíhá saunování

Do sauny se chodí pouze s prostěradlem. Oblečení a obzvláště to mokré (plavky) by se na vás zahřálo a mohlo vás ve výsledku i popálit, nebo vám způsobit vyrážku ze zapaření.

Prostěradlo můžete mít omotané okolo sebe, ale pokud vám nedělá potíže nahota, je lepší jej natáhnout tak, aby se nacházelo i pod vašimi nohami v případě, že sedíte, případně pod celým vaším tělem, v případě že ležíte.

Většina saun má na stěně umístěné přesýpací hodiny. Využijte jich pro kontrolu toho, jak dlouho jste již uvnitř.

Až budete cítit, že vám pobyt v sauně není příjemný, je čas opustit saunu. Nyní byste se měli ochladit. Není nutné pokaždé skákat do ochlazovacího bazénku nebo jít pod vědro s ledovou vodou. Doporučujeme se například krátce osprchovat a až poté se zchladit úplně.

Po ochlazení se řádně osušte a najděte si místo, kde si zhruba 10 minut odpočinete. Vaše tělo se vyrovná s diametrálně odlišnými stavy a brzy budete moci zase vyrazit znovu do sauny.

Tento postup opakujte tak dlouho, jak je vám příjemné.

Pokud někde narazíte na saunové rituály pak očekávejte zhruba 10 minut intenzivního saunování se saunovými mistrem, který na vás bude vrhat teplo ručníky, často zpříjemněného hudbou, peelingovými solemi nebo ledem. Saunové rituály nejsou úplně vhodné pro začátečníky. Pokud jej navštívíte, rozhodně se nebojte odejít, pokud vám bude teplota nebo samotná procedura nepříjemná.

Jak se chovat v sauně

Jak jsme již zmiňovali, hlavním cílem je vaše relaxaci. Pohodlně se tedy usadíte či si lehnete, klidně dýcháte a odpočíváte. V případě, že jste v sauně s jinými lidmi, není vhodné hovořit nahlas, abyste se vzájemně nerušili. Pokud si chcete saunování užít v soukromí, můžete navštívit naše privátní wellness pokoje.

Zdravotní kontraindikace saunování

Do sauny zásadně nechoďte nemocní, váš stav by se mohl ještě zhoršit. Saunování pomáhá ke zvýšení odolnosti proti nemocem, ne k jejich léčbě. Lidé s kardiovaskulárními onemocněními, vysokým tlakem a těhotné ženy by se měli saunování vyhýbat, případně ji navštívit jedině po konzultaci s lékařem.