O tom, že je saunování zdravé, jste pravděpodobně slyšeli. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém shrnujeme všechny přínosy saunování pro lidský organismus.

Jaké existují typy saun

Když se řekne sauna, většina lidí si představí saunu finského typu. Jedná se o saunu, ve které se interiér vyhřívá pomocí topného tělesa, nejčastěji ve formě kamenů. Na ty se pro zvlhčení vzduchu a pro příjemnější zážitek často nalévá voda, či se na ně pokládá ledová tříšť s vonnými esencemi.

Dále existuje například turecká sauna. Ta je specifická tím, že je v ní vysoká vlhkost dosahující skoro až 90 %. Existují samozřejmě různé druhy saun s odlišnou vlhkostí a teplotou a každý si tak může najít vlhkost a teplotu, která mu bude nejvíce příjemná. Také existuje například infrasauna, která k ohřívání vzduchu využívá infrazářiče. Tuto infrasaunu najdete i v našich pokojích Rysso a po ní si můžete vychutnat ochlazení vědrem s ledovou vodou.

Ať už navštívíte jakoukoliv ze saun, jistě brzy oceníte úlevu, kterou přináší v tělu i mysli.

Proč začít chodit do sauny?

Důvodů, proč chodit do sauny, je celá řada. Během saunování se do těla vyplavuje hormon štěstí endorfin a saunování tak přináší příjemný pocit uvolnění a zklidnění těla i mysli.

Pravidelným navštěvováním sauny výrazně posilujete svůj imunitní systém a zpomalujete stárnutí buněk. Díky pocení dochází k detoxikaci organismu, z těla se vyplavují škodlivé látky. Horký vzduch ze sauny zároveň pomáhá budovat odolnost plic a horních cest dýchacích proti sezónním zánětlivým onemocněním jako jsou například rýma kašel nebo alergie.

Saunová procedura, která zahrnuje i následné ochlazení se ve studené vodě, zlepšuje kromě imunity také činnost kardiovaskulárního systému a podporuje zdraví srdce. Můžete tak předcházet civilizačním chorobám.

Díky saunování se dá zbavit i přetrvávajícího pocitu studených nohou a rukou. Saunování také pomáhá léčit úrazové následky svalového a pohybového aparátu.

Zde ovšem výčet nekončí. Specificky pro ženy může být zajímavé, že pobyt v sauně zmírňuje problémy při menopauze. Pobyt v sauně také odstraňuje únavu a zároveň příznivě pomáhá při problémech s nespavostí.

Kolik času byste měli v sauně strávit?

Pokud chcete docílit těch nejlepších výsledků a trvalého zlepšení svého zdravotního stavu, pak se doporučuje chodit do sauny každých 14 dní. Neopomínejte samozřejmě také ochlazování po saunové proceduře, které je důležitou součástí celého procesu.

Samozřejmě, jako u jakékoliv aktivity, je potřeba brát i návštěvy sauny s mírou a nic nepřehánět. Tělo si musí postupně zvyknout na zvyšující se zátěž, a proto se rozhodně při prvních návštěvách nepřetěžujte. Důležité je, abyste si pobyt v sauně užili a odcházeli odpočinutí.

Kdy se návštěvě sauny raději vyhnout

Ačkoliv má saunování celou řadu pozitivních přínosů, jsou i situace, kdy je lepší se poradit s lékařem. Obecně se nedoporučuje saunování lidem, kteří trpí diabetem nebo rozvinutým kardiovaskulárním onemocněním a těhotným ženám.

Saunování v soukromí

Existuje celá řada wellness resortů, kde můžete navštěvovat hned několik různých saun. Nicméně pokud preferujete soukromí či jste stydliví, můžete vyzkoušet menší střediska se saunami. Také vás rádi uvítáme v našich soukromých wellness pokojích, kde si saunování užijete zcela sami či třeba se svým partnerem.

Pokud chcete navštívit soukromé wellness, ale ještě váháte, kontaktujte nás. Rádi vaše dotazy zodpovíme.